Nov 19, 2009

Giant Eagle 11/19-11/25

At Giant Eagle, BOGO does not mean you have to buy one to get the second item free. It means 50% off the price of one item. So for simplicity, if the ad says BOGO, I will list the price for one item. Also, since GE doubles manufacturer's coupons up to 99 cents, I will automatically double any such coupons in my calculations. All coupons listed are from Sunday paper inserts or Tuesday mailbox delivery unless otherwise noted with an *.

wyb - when you buy
OYNSO - On Your Next Shopping Order
$1.50/3 - $1.50 off 3
BOGO or B1G1 - Buy one, get one
OOP - out of pocket
cat - catalina - register tape coupon

Here's my faves:

Giant Eagle Butter Quarters $1.68/lb.

Birds Eye Bagged or Boxed Veggies $1
Use $.35/1 or $.50/1 Birdseye Veggies = FREE

Dial Classic Pumps $1
Use $.35/1 Dial Liquid Soap = $.30 each
Blistex Lip Balm Stick = $1
Use $1/2 Blistex = $.50 each wyb 2
Giant Eagle Frozen Turkeys, 18 lbs+ = $.40/lb  (I know several people who got 18 lb. turkeys for less than $8 with this sale!)

85% Lean Fresh Ground Round Beef, 3 lb+  $1.99/lb
Nestle Refrigerated Cookie Dough $2
Use $1/1 Nestle Cookie Dough = $1 each 
(Homemade chocolate chip cookies cost about $.07 each, so this is definitely a great sale if you don't want to go to the trouble of making your own.  If they have peanut butter cookies, this sale is better than homemade!)
Over the Moon Milk $2
Use $1/1 Over The Moon Milk = $1 (cheaper than GE brand milk per gallon now that they raised the price back up to $2.29!)
Kraft Shredded or Chunk Cheese = $2
*Use $1/2 Kraft Natural cheese printable (no longer available) or $1/2 Kraft Cheese 11/15SS = $1.50 each
Breakstone's Sour Cream $1.25
Use $1/2 Breakstones = $.75 each wyb 2
Libby's Canned Veggies $.50
Use $.50/2 Libbys here = FREE
Nestle Morsels $2
Use $.50/1 Nestle Baking Morsels = $1 each (cheapest I have ever seen! Cheaper than Aldi!)
Progresso Broth 32 oz. $1.50
Use $.50/1 Progresso here = $.50 each

Jell-O Gelatin $.67
Use $1.25/3 Jell-O from Ziploc stand (has pic of Jell-O, Baker's choc. & Philly cream cheese) = $.25 each wyb 3

$5 off OYNSO wyb any 4 products advertised below in a single transaction::
Febreze Air Effects 9.7 oz $2.50
Mr. Clean Liquid or Spray 32-40 oz. $2.50
Dawn Dish Liquid Detergent 19-24 oz. $2.50
Cascade Action packs 16-20 ct. Gel or Powder 75 oz. $4
Swiffer Refills 12-16 ct. $4
If you got a Home Made Simple Booklet, now is the time to use it!

*Deal Idea*
Buy 4 Mr. Clean Liquid or Spray
Use (4) $.75/1 from Mr. Clean Home Made Simple Simple Booklets
Pay $4, get back $5 catalina
= $1 Moneymaker!

Farmer's Market Idaho Potatoes 10 lb. bag $1.59

Go see Cherry Picker for the rest of the deals!

0 lovely comments: